Szansa Polski na udział w zmianie cywilizacyjnej – list do Ministra Mateusza Morawieckiego

Szymon Janus
Fundacja CADR

Wraz z organizatorami akcji Say Yes to Tesla GigaFactory in Poland wystosowaliśmy list do Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów – Mateusza Morawieckiego, zachęcając do podjęcia próby włączenia się w rozpoczynającą się w naszych czasach wielką zmianę cywilizacyjną – etap odejścia od wysokoemisyjnych paliw kopalnych.


Statystyki w chwili obecnej wydają się być nieubłagane – w 2015 roku, w USA, 30% nowych źródeł energii pochodziło z paneli fotowoltaicznych. W tym samym roku, liczba pracowników w branży solarnej przekroczyła w USA zatrudnienie przy wydobyciu gazu, ropy czy węgla. Ich liczba podwoiła się w ciągu 5 lat. Udział energetyki słonecznej gwałtownie rośnie i nic nie wskazuje na to, aby rozwój rozwój ten miał ulec spowolnieniu.

Drugi filar zmiany to samochody elektryczne. Istniejące wprawdzie od dawna, ale dopiero w ostatnim czasie przyciągające kapitał. W 2015 i 2016 roku startupy związane z pojazdami elektrycznymi zebrały ponad 3 miliardy dolarów kapitału na rozwój, w skali roku rosnąc o 50%.

tesla-gigafactory

Wzrasta również sprzedaż i produkcjaw pierwszym kwartale 2016 roku sprzedano na świecie 312 000 sztuk samochodów tego typu, co oznacza 50% wzrost względem roku wcześniejszego. Wspomniany rynek rośnie 10 razy szybciej niż tradycyjna branża samochodów spalinowych.

Obie technologie – zarówno samochody elektryczne, jak i panele fotowoltaiczne oraz szerszej rozumiana technologia gromadzenia energii i sieci energetycznej, to cel działalności firmy Tesla, zwłaszcza od czasu przejęcia przedsiębiorstwa Solar City.

Przedrostek Giga- nie jest jedynie chwytem marketingowym. GigaFactory 1, powstająca w Nevadzie jest gigantyczna w każdym aspekcie. Koszty budowy, szacowane na 5 miliardów dolarów i pokrywane w dużej części przez firmę Panasonic, pozwolą na zbudowanie monumentalnego budynku – zarówno pod względem kubatury, jak i powierzchni użytkowej czy ogólnej sprawności.

W czasach kiedy rozpoczęto jej budowę, roczna produkcja tylko tej jednej fabryki miała podwoić światową produkcję baterii litowo-jonowych, używanych dzisiaj w ogromnej ilości sprzętów elektronicznych. To najlepszy opis skali jej działania.

Co więcej, firma Elona Muska za cel stawia sobie budowę „fabryki jako usługi” – posiada swój dział budowlany, który specjalizować się ma w tworzeniu „maszyn budujących maszyny”. Co warte podkreślenia, wszystkie produkty Tesli są projektowane od zera pod kątem produkcji przez maszyny bez udziału człowieka. Za przykład podaje się tutaj wiązki okablowania samochodów, konwencjonalnie montowane przez robotników.

Jak piszemy w liście, dlatego właśnie pragniemy zainteresować Ministra projektem Gigafactory 2, który według doniesień prasowych ma być zrealizowany w Europie przez podmiot Tesla Motors, będący wiodącym graczem w tej niełatwej dziedzinie. Z niekrytym zadowoleniem przyjmujemy producentów otwierających fabryki samochodów w PolsceGigafactory Tesli to jednak przedsięwzięcie ustanawiające nowe standardy innowacyjności i w zamierzeniu przewyższające wszystkie, jakie podjęto do tej pory.

Ma być najnowocześniejszą fabryką na świecie, wykorzystującą najwyższe zdobycze techniki, by z bezprecedensową wydajnością produkować samochody elektryczne oraz litowo-jonowe magazyny energii. Inwestycja kilku miliardów dolarów przez Teslę w Polsce spowoduje bezpośrednio powstanie co najmniej 6000 miejsc pracy przy najbardziej zaawansowanych technologiach XXI wieku, zaś liczba miejsc pracy wspartych w otoczeniu gospodarczym fabryki z pewnością będzie pięciocyfrowa.

Podjęcie decyzji o budowie poprzedniczki Gigafactory 2 wiązało się z obietnicami inwestycji milionów dolarów w edukację, m.in. poprzez ufundowanie grantu badawczego związanego z opracowaniem nowych technologii na zapotrzebowanie Tesla Motors przez lokalną uczelnię wyższą. Szacowane wpływy do budżetu w okresie dwudziestoletnim wynieść mają półtora miliarda dolarów, a inicjatywa wypracować ma w tym czasie około 100 miliardów dolarów PKB.

Zdajemy sobie sprawę, że wzięcie udziału w tym projekcie będzie wymagało współdziałania wielu osób i instytucji, niemniej warto poczynić pierwszy krok.

Polska nie tylko może wytyczać nowe szlaki w dziedzinie rozwoju technologicznego – Polska czynić to musi, jeśli chce budować swoją potęgę.